Kalorifer Tesisatı

Kalorifer sistemini şöyle açıklayabiliriz. Isı enerjisini üreten cihazın oluşturduğu enerjiyi   ortama aktaracak olan sisteme iletilmesidir. Örnek olarak ısıyı üreten kombiden gelen enerjinin radyatörlere aktarılmasıdır. Verimli ve etkin bir ısınma sağlanması için kalorifer tesisatının doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

Kalorifer tesisatındaki en önemli etken ısı kaybını minumum seviyede tutmaktır. Bundan dolayı olabildiğince borular düz ilerlemeli boru uzunlukları kısa tutulmalı gereksiz dönüşlerden kaçınılmalıdır.

İkinci bir etkende radyatör seçiminin doğru yapılmasıdır.Kalorifer tesisatı yapılmadan önce Bu konuda uzman kişilerden danışmanlık alınmalı ve evin ısı kaybı iyi hesaplanması gerekmedir. Kullanılması gereken radyatör miktarı iyi  analiz edilmelidir.Gereksiz radyatör kullanımı daha fazla fatura gelmesine sebep olmaktadır.Yeterli miktarda radyatör kullanılmadığı takdirde ise evimiz ısınmayacaktır.

Son etken ise Kombinin yerinin doğru seçilmesidir.Kombinin yeri mutfak ve Banyoya yakın olmalıdır.Uzak olması durumunda su sarfiyatı daha fazla olacaktır. Sıcak suyun ulaşması için kombi daha çok çalışacak ve gaz tüketimide daha fazla olacaktır.